Carp Care
Wypuszczanie złowionych karpi w dobrej kondycji to podstawa naszego hobby.
Z pewnością jesteś świadom tego, jak bardzo jako wędkarz jesteś odpowiedzialny za los ryb, które złowisz. Co więcej, pośrednio wpływasz na ich populację. Aby więc ryby łowić teraz i w przyszłości, wszyscy powinniśmy brać udział w ich świadomym wypuszczaniu i dbaniu o ich kondycję.
Nieważne czy złapałeś prawdziwy okaz czy przysłowiowego „karpia wigilijnego”. Każda z tych ryb z pewnością dała Ci wiele frajdy i dawkę adrenaliny, co jest głównym powodem uprawiania tego hobby. Z szacunku i wdzięczności, a także z dbałości o przyszłe losy naszych polskich łowisk, nawyk wypuszczania ryb powinien być podstawową domeną każdego wędkarza.
O potrzebie wypuszczania ryb zostało powiedziane już bardzo wiele (choć jak się niestety czasami okazuje, nadal za mało). My chcielibyśmy skupić się na jeszcze jednej istotnej sprawie, mianowicie kondycji wracających do wody zdobyczy.
Wyposażenie odpowiedzialnego łowcy.
Umówmy się - jeśli złowisz rybę życia, z pewnością będziesz chciał zrobić sobie z nią zdjęcie i pokazać światu jej wszystkie atuty. Zrób to zatem mądrze. Chcąc zadbać o kondycję ryb powinieneś jako wędkarz wyposażyć się w podstawowe produkty do bezpiecznego wyławiana ryb z wody i ich przetrzymywania na powierzchni.
To powinieneś mieć ze sobą:
- Dobry, odpowiednio duży podbierak
- Worek do ważenia i przechowywania ryb
- Matę lub kołyskę
- Odkażacz do ran
Na swoją rybę życia przygotuj się zawczasu!
Stanowisko do odhaczania ryb warto przygotować sobie wcześniej, najlepiej na samym początku łowienia. Może to być moment zaraz po wywiezieniu lub zarzuceniu zestawów. Wszystko po to, aby czas przebywania ryby poza wodą był jak najkrótszy. Odpowiednie przygotowanie to tylko kilka kroków:
- Rozłóż podbierak i pozostaw go blisko swojego miejsca łowienia.
- Rozłóż kołyskę lub rozwiń matę.
- Ustaw je w odpowiednim miejscu – blisko wody, ale nie na ścieżce między Tobą a wędkami. Możesz rozejrzeć się i ustawić matę lub kołyskę w bezpiecznym i jednocześnie atrakcyjnym miejscu do robienia zdjęć.
- Na macie lub w kołysce rozłóż torbę do ważenia ryb.
- Możesz również przygotować wagę i rozłożyć do niej stojak, jeśli taki posiadasz.
- Naszykuj sobie sprzęt do odhaczania i dezynfekcji oraz wiadro lub większy pojemnik na wodę do zmaczania złowionej ryby.
- Możesz zmoczyć wcześniej matę i worek do ważenia – uważaj jednak, zwłaszcza podczas upałów, by woda znajdująca się w kołysce nie była zbyt gorąca, a mata nagrzana. Jeśli łowisz z kolegą, możesz zawsze poprosić o namoczenie maty tuż przed wyciągnięciem ryby z wody.
Jak bezpiecznie wyciągnąć rybę?
Jeśli dobrze przygotujesz się do podbierania, reszta będzie już tylko przyjemnością. Musisz jedynie być ostrożny i zachowawczy. Oto kilka rad, które Ci w tym pomogą:
Podbieranie ryby z wody
W tym miejscu ważnym aspektem będzie podbierak, który powinien znajdować się blisko Ciebie. Jeśli ryba znajdzie się już w siatce, wyjmij głowę podbieraka z uchwytu i zwiń w stronę karpia. Ułatwi Ci to nie tylko podnoszenie, ale także przenoszenie ryby na matę.
Przenoszenie
Upewnij się, że ryba jest odpowiednio ułożona w siatce i że jej płetwy przylegają do ciała. Podnieś siatkę w miarę delikatnie, a podczas przenoszenia uważaj, aby karp nie uderzył w żadną przeszkodę po drodzę. Następnie umieść rybę na macie lub w kołysce, które wcześniej zostały odpowiednio zmoczone wodą.
Zwilż również własne ręce
Odpowiednio mokry sprzęt i ręce nie pozbawią ryby ochronnego śluzu, który zabezpiecza jej ciało przed skaleczeniami.
Odhacz karpia
Trzeba to zrobić umiejętnie, delikatnie, ale jednocześnie zdecydowanie, by karp odczuwał jak najmniejszy ból, i uważnie, aby nie pozostawić mu zbyt wielkiej rany. Podczas wyjmowania haczyka z pyska należy złapać go w dwóch punktach, mocno docisnąć kciukiem do ucha haczyka i palcem wskazującym zapobiegać jego przesuwaniu.
Ważenie
Do tego celu użyj torby do ważenia. Najlepiej robić to nad matą lub kołyską, by uniknąć przypadkowego upadku ryby, które to może doprowadzić do jej śmierci. Najlepszym momentem na ważenie jest zawsze czas zaraz po holu, kiedy ryba jest zmęczona, mniej ruchliwa i pozwala na naszą większą ingerencję.
Zdjęcia
Jeśli ryba jest odpowiednio przetrzymywana, masz czas na to, by zrobić parę zdjęć. Pamiętaj, aby podnosić karpia tuż nad kołyską lub matą, by podczas nagłego szarpnięcia nie upadł Ci na ziemię. Uważaj, by nie zastawiać palcami skrzeli ryby. Najlepiej jedną rękę ułożyć pod płetwą przy skrzelach, druga zaś złapać rybę w okolicach płetwy odbytowej, uważając by nie uciskać jej brzucha. Nie podnoś ryby zbyt wysoko, najlepiej uklęknij tuż przy macie.
Polewanie wodą
Pamiętaj, aby przez cały czas przebywania ryby na brzegu, polewać ją wodą.
Wypuszczanie
Rybę przygotowaną do wypuszczenia przenosimy w torbie do ważenia lub na macie, torba będzie bezpieczniejsza. Po włożeniu do wody, obserwujemy rybę i czekamy, aż będzie gotowa do odpłynięcia, pomagając jej odzyskać witalność poprzez utrzymywanie jej we właściwej pozycji.
Kiedy ryba jest gotowa, pozwalasz jej odpłynąć.
W Tandem Baits znajdziesz wszystko do bezpiecznego wyławiania i przetrzymywania ryb.
Dobro i kondycja ryb jest dla nas najważniejsza. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty spełniały oczekiwania wędkarzy, ale przy tym były bezpieczne dla okazów.
Dobro i kondycja ryb jest dla nas najważniejsza. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty spełniały oczekiwania wędkarzy, ale przy tym były bezpieczne dla okazów.
U nas znajdziesz:
Maty i kołyski
To właśnie tutaj lądują Twoje ryby po wyłowieniu i czekają na uwolnienie z haczyka. Odhaczanie ryby nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje, szczególnie jeśli masz do czynienia z dziko harcującym karpiem. Niezmiernie ważne jest zatem, aby mieć bezpieczną powierzchnię, na której można go położyć.
W naszej ofercie dostępne są dwa główne typy mat do odhaczania, chociaż istnieje kilka skrzyżowań między nimi.
- Pierwsza opcja to mata podstawowa. Zwykle jest to płaska mata, którą po prostu rozkładasz na ziemi. Niektóre z naszych mat są wyposażone w dodatkową miękką krawędź, która nie tylko służy do zatrzymywania wody w macie, ale także zapewnia dodatkową ochronę dla ryb. Wiele z tych płaskich mat do odhaczania można złożyć lub zwinąć, co pozwala na ich łatwy transport lub przypięcie do bagażu. Cześć naszych mat posiada również klapę, na której możesz uklęknąć, chroniąc przy tym swoje kolana.
- Druga opcja to kołyska karpiowa. To produkt, który naprawdę przypomina kołyskę, tylko z przystosowaniem dla ryb, choć dzieci mogłyby się czuć w niej równie bezpiecznie.:-) Kołyski posiadają wyściełaną podstawę oraz zabezpieczone, miękkie, wysokie boki. Dzięki takiej konstrukcji, rybie trudniej wydostać się na zewnątrz, nawet jeśli jest bardzo żywiołowa. Tym produktem z pewnością powinni zainteresować się amatorzy agresywnych i wielkich okazów, którzy regularnie zmierzają się z nimi w ciężkiej walce. Ryba z kołyski nie tylko nie wyskoczy, ale także ma szansę się szybciej uspokoić. Część naszych kołysek posiada osłonę, która umożliwia przykrycie ryby na czas ustawienia sprzętu do ważenia lub aparatu.
Torby do ważenie i worki do przechowywania ryb
To niezmiernie ważny produkt, który jest niezbędny w zapewnianiu bezpieczeństwa złowionym rybom. Zwracając uwagę na nazewnictwie, łatwo wywnioskować ich zastosowanie.
W naszej ofercie znajdują się zarówno torby do ważenia i worki do przechowywania, jak i produkty łączące obie te opcje.
Nasze worki i torby pomogą Ci nie tylko bezpiecznie zważyć rybę, ale także pozwolą na odpowiednie przetrzymywanie, gdy zajdzie taka potrzeba. To bardzo bezpieczne produkty, tworzące miejsce, w którym ryba może odzyskać siły i bez szwanku wrócić do swego naturalnego domu.